E-Ticaret

Kazançlı ve verimli e-ticaret nasıl yapılır?

E-Ticareti herkes yapabilir diyorlar ancak konu aksine tam da böyle değil. E-Ticaret yapmak sermaye ister. Sermayesiz bir şekilde e-ticaret imkansızdır.

Kazançlı ve verimli e-ticaret nasıl yapılır?

Merhaba smiley

E-Ticaret günümüzde çok büyük bir yer kaplıyor ve kaplamaya da devam edecek. Dijitalleşen bir dünyada marketlerin, dükkanların kısacası ticaretlere uğraşan herkesin de dijitalleşmesi gerekiyor düşüncesindeyim. Bunların en büyük sebebi ise bence şu; bir dükkan 8-10 saat açık kalabiliyorken e-ticarette mağazanız, siteniz 7/24 müşterilerin hizmetinde oluyor. Siz uyurken bile satış alıyorsunuz. Ayrıca insanlar artık ihtiyaçlarını herşeyi telefon üzerinden aratıp satın alıyorlar. Dünya'da bir çok şey değişirken, telefonlarınıza bile sürekli yeni güncellemeler gelirken siz neden hala sadece dükkanızdan satış yapmak istersiniz? Bence bu mantıksız. O halde e-ticaret yapmak için bu kadar güzel sebepler varken neden e-ticaret hakkında yazılar okuyup kendinizi geliştirip e-ticaret yapmıyorsunuz? Eğer e-ticaret yapmak için yeterli bir sermayeniz varsa şirketiniz için bir adet e-ticaret uzmanı çalıştırabilirsiniz. Kullanacağınız entegrasyonlar sizin işinizi kolaylaştıracaktır. Zaten zaman içerisinde e-ticaret ile ilgili bilgileri ve püf noktaları kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. 

 

Hızlı bir şekilde kazanmak için o an hızlı satan ürünleri belirlemeniz ve analiz etmeniz gerekiyor. Bunları yaptıktan sonrada belirlediğiniz ürünlerin tedariği için araştırma ve analiz yapmanız gerekiyor. Burda dikkat etmeniz konu ise ürünün geri dönmeyecek kalite de ve ucuz olmasıdır. Sürekli iade gelir durursa kargo parasından zarar edersiniz ve yorulursunuz. Fiyatı uygun ürün bulmak önemlidir çünkü e-ticarette fiyatın iyiyse satarsın.

 

Tabi ki sadece fiyatının iyi olması yetmiyor aynı şekilde ilan adı ve ilan açıklamlarının düzgün ve hedef kitleye hitap ediyor olması gerekiyor.
 

 • Başlık Uzunluğu: 50 karakter ve üzeri
 • Resim Sayısı: 7 ve fazla
 • Yüksek Kaliteli Resim Sayısı:  2 ve fazla
 • İlk Resim Yüksek Kaliteli:  Kaliteli ve yazısız
 • Yorum Sayısı:  20 ve üzeri
 • Ürün Puanı:  4 ve üzeri
 • Alt Başlık Uzunluğu:  50 karakterden fazla
 • Açıklama Uzunluğu:  200 ve üzeri
 • Açıklamada Resim Kullanılması:  2 ve üzeri
 • Açıklamada Video Kullanılması:  1 ve üzeri
   

Yukarıda ki saymış olduğum ayrıntıları satış yaptığınız platformlarda uygularsanız %80 oranında bir başarı elde etmiş ve aynı zamanda satış elde etmiş olacaksınız. Ancak satış platformları katalog sisteme yavaş yavaş geçiyorlar. Katalog sistemine geçtiklerinde ise bu yazmış olduğum şeylerin kıymetini anlamış olacaksınız. Çünkü katalog sisteminde mağaza puanın ve fiyatın iyiyse en yukarıya çıkıyorsun. Mağaza puanın çok iyi ve fiyatın iyi değilse sıralamada aşağılarda kalabiliyorsun ve satışların düşüyor. Bunun için sattığın ürünlerin fiyatının piyasada ki aynı ve benzer ürünlere göre uygun olması gerekiyor.


Bir konuya daha değinmek istiyorum; eğer geri dönmeyecek ürünler istiyorsanız güzel bir tedarikçi veya üretici bulup markalı ürünler temin edip satabilirsiniz. Markalı ürünleri satmak daha kolaydır. Bir de güzel bir fiyata satabiliyorsanız gerçekten hızlı satışlar elde edebilirsiniz. Tedarikçiden veya üreticiden güzel fiyat almak için de adetli alımlar yapmak zorundasınız. Yani kısacası herşey sermayenize bakıyor diyebiliriz.

ETİKETLER

YORUMLAR