Yatırım

Şirketler corona (COVID-19) virüs salgınından dolayı zarar ediyor

Corona virüsü (COVID-19) dünya genelinde piyasayı gerçekten çok kötü bir şekilde etkiledi. Büyük ve küçük işletmeler de bundan nasibini aldı ve almaya devam ediyor.

Şirketler corona (COVID-19) virüs salgınından dolayı zarar ediyor

İnsanlar kadar bir çok şirket corona virüsü yüzünden zarar ediyor. Çin'deki üretimin durması ve ürünlerin tedarik edilememesi sebebiyle bir çok büyük şirket zarar etti. Aynı şekilde büyük işletmeler kadar küçük işletmeler bile bu durum yüzünden zarar ediyor.

 

Türkiye'deki teknoloji şirketleri ise ithalat konusunda sıkıntı yaşıyor, ithalat yapamıyorlar. Büyük teknoloji firmalarının ise Çin'deki üretimleri durmuş durumda. Stokları erimekte olan bu firmalar; bayilerine, dağıtıcılarına ürün temin edemiyor. Haliyle Türkiye'deki satıcılar da ürün satın alamıyor ve satamıyorlar.

 

Bir çok küçük işletme şimdiden iflas bayraklarını çekmiş. İnsanlar ceplerinde ki son paralara bir şeyler satın alıp satmak istiyor. Ancak piyasada alıp satabileceklerini ürünlerin fiyatları yükselmiş, stokları ise kalmamış denecek kadar az. İşletmeler yaklaşık 2-3 aydır zarar ediyor. Bu çıkmazın içinden kurtulabilecek, krizi yönetebilecek işletmeler ve şirketler gerçekten sonrasında başarılı olabilecek şirketlerdir. Çünkü bu krizi yönetmek gerçekten çok zor. 

 

Eğer bu virüs durdurulamaz ve bu şekilde giderse tüm dünya genelinde bir çok sıkıntılar meydana gelecek. Umarım kısa süre içinde bu sorun çözülür ve hayat normale döner.

ETİKETLER

YORUMLAR